Szybkie tempo życia, stres, niewłaściwy sposób odżywiania się, brak ruchu, praca za biurkiem… Wszystko to może źle wpłynąć na twój organizm. Oblicz swój BMI i przekonaj się, czy cierpisz na otyłość kliniczną lub masz niedowagę.
BMI (Body Mass Index) to wskaźnik masy ciała. Obliczany jest według wzoru: masa ciała (podana w kilogramach) podzielona przez wzrost w metrach do kwadratu. Na przykład: BMI kobiety ważącej 52 kilogramy przy wzroście 165 centymetrów wynosi 19.10, ponieważ 52: (1,65 x 1,65)= 19.10. Jeśli nie chcesz policzyć swojego BMI „na piechotkę”, skorzystaj z automatycznego kalkulatora dostępnego w Internecie (kalkulator BMI został opracowany przez Światową Organizację Zdrowia). Po co liczyć BMI? Określenie swojego wskaźnika masy ciała pozwoli nam na dokładną diagnozę otyłości lub niedowagi.
Kalkulator BMI nigdy nie poda wiarygodnych informacji w przypadku osób poniżej 18 roku życia, kobiet w ciąży, sportowców i osób w podeszłym wieku.
Jak odczytywać wyniki kalkulatora BMI? Masz niedowagę, jeżeli wskaźnik jest mniejszy od 18,5. Trzeba natychmiast zwiększyć masę ciała. Zasięgnij porad dietetyka lub lekarza rodzinnego. Niedowaga grozi poważnymi chorobami i zaburzeniami w funkcjonowaniu organizmu. Jej przyczynami mogą być: AIDS, gruźlica, choroby nowotworowe i pasożytnicze, zaburzenia wchłaniania pokarmów, anoreksja, bulimia. Jeżeli wskaźnik BMI waha się między 18,5 – 24,9, to twoja waga jest prawidłowa. Wartość BMI w przedziale 25 – 29,9 wskazuje na nadwagę. Ograniczyć należy spożycie cukrów i złych tłuszczów. Zacznij uprawiać sporty i zadbaj o zdrową dietę. Nadwaga może przyczynić się do chorób serca i wątroby, cukrzycy, nadciśnienia, hemoroidów, żylaków. Wskaźnik BMI 30 – 34,9 oznacza otyłość I stopnia, wskaźnik 35 – 39,9 to otyłość II stopnia, a wskaźnik powyżej 40 wskazuje na III stopnień otyłości. O otyłości, czyli nadmiernym nagromadzeniu tkanki tłuszczowej, mówimy wtedy, gdy tkanka tłuszczowa u mężczyzn stanowi więcej niż 20% masy ciała, a u kobiet 25%. Otyłość prowadzi do chorób układu krążenia, cukrzycy, bezdechu, nowotworów, zapalenia kości i stawów. Otyłość skraca życie!
Jeśli chcesz szybciej określić, czy masz niedowagę lub otyłość, możesz czytać specjalne wykresy i tabele dołączone do kalkulatorów BMI. A jeżeli chcesz policzyć BMI swojego dziecka, skorzystaj z siatek centylowych – pomaga ocenić rozwój fizyczny dzieci w wieku od 1 roku do 18 lat (kalkulator BMI w tym przypadku nie sprawdzi się, ponieważ WHO stworzyła go specjalnie dla osób dorosłych).