Edukacyjny Portal
Dermatologiczny

 

Kwas BHA i PHA – do czego ci się przydadzą?

Zastosowanie kwasów w medycynie estetycznej jest bardzo szerokie i powszechne. A to z powodów ich właściwości i efektów, które przynoszą zabiegi na bazie kwasów. Poznaj kwasy BHA i PHA.

Najpopularniejszym kwasem BHA jest kwas salicylowy.

Występuje jako składnik kosmetyków; jest również wykorzystywany w kosmetologii. Posiada właściwości złuszczające i głęboko oczyszczające oraz przeciwzapalne i antybakteryjne. Wnika do mieszków włosowych i porów, skutecznie oczyszczając je. Zabiegi z wykorzystaniem kwasu salicylowego polecane są osobom zmagającym się z trądzikiem, zaskórnikami i nadmiernym wydzielaniem sebum przez skórę. Jeżeli twoja skóra jest uszkodzona, podczas stosowania kwasu możesz odczuć pieczenie lub zobaczyć zaczerwienienia.

Kwas PHA
Kwasy PHA działają zupełnie inaczej niż kwasy BHA; mają też inne właściwości. Należą do polihydroksylowych kwasów; działają łagodniej niż kwasy AHA, dlatego mogą stosować je osoby z rożnymi chorobami skórnymi (łuszczyca, łojotok, trądzik różowaty). Kwasy PHA wykazują silne właściwości nawilżające – zatrzymują wodę w głębokich warstwach naskórka. Neutralizują wolne rodniki i zwalczają zanieczyszczenia pochodzące ze środowiska zewnętrznego. Kwasy PHA spowalniają procesy starzenia się skóry, wygładzają ją, rozjaśniają przebarwienia i zwiększają produkcję kolagenu. Dodatkowo łagodzą podrażnienia i chronią skórę przed promieniami słonecznymi.

Zabiegi z kwasami BHA i PHA
Przed rozpoczęciem właściwego zabiegu złuszczania, kosmetyczka dezynfekuje skórę. Następnie smaruje twarz kwasem, którego stężenie jest dobrane do typu i wymagań cery. Na zakończenie nakłada maseczkę i nawilża skórę specjalistycznymi kremami. A który kwas, PHA czy BHA, jest lepszy dla ciebie?

Copyright © DermKosmetyki