Edukacyjny Portal
Dermatologiczny

 

IPL vs laser – trwałe usuwanie owłosienia

Ciało gładkie niczym pupa niemowlaka – to nowy trend w kosmetyce. Coraz więcej kobiet poddaje się trwałemu usuwaniu owłosienia. Którą metodę
wybrałabyś ty: IPL czy laser?

Podobno swoje nogi depilowała już Kleopatra za pomocą bardzo ostrego noża. Metodę tę wykorzystano później w jednorazowych maszynkach; równie popularne są też: depilator, wosk, rozjaśnianie. Są to sposoby usuwania owłosienia, które dają lepsze bądź gorsze efekty. Ostatnio bardzo popularnymi technikami usuwania zbędnego owłosienia stały się IPL (Intense Pulsed Light) i laser. Obydwa urządzenia zalicza się do metod fotoepilacji (fotodepilacji); istnieją jednak między nimi pewne różnice. Zacznijmy jednak od wyjaśnienia różnicy pomiędzy epilacją a depilacją. Epilacja polega na trwałym usunięciu owłosienia za pomocą urządzeń (laser lub IPL). Depilacja natomiast to tymczasowe usunięcie włosków przy pomocy metod chemicznych lub mechanicznych. Jednak włoski usunięte trwale to tylko efekt pozorny. Mogą one bowiem odrastać po roku do trzech lat; są jednak delikatniejsze i cieńsze. Trwałość zabiegu uzależniona jest od energii lasera, którą dostosowuje się do: typu skóry, zawartości barwnika we włosie, grubości włosków, fazy wzrostu.

Laserowe usuwanie owłosienia

Usuwanie włosków laserem polega na długotrwałym zniszczeniu mieszków włosowych i struktur około mieszkowych. Działanie lasera polega na zmianie emitowanego przez niego światła na ciepło absorbowane przez melaninę (dlatego laserowe usuwanie owłosienia przyniesie lepsze skutki u osób, których włosy mają ciemną barwę). Efektywność zabiegu wzrasta, gdy przeprowadzi się go w anagenie, czyli w fazie wzrostu włosa oraz jeżeli prawidłowo ustawi się następujące parametry: długość fali, czas trwania impulsu i gęstość energii.

IPL czy laser?
Zapamiętaj: IPL nie jest laserem!. Laser emituje konkretną długość fali. Urządzenie IPL generuje światło, które przechodzi przez kilka filtrów, dlatego nie można precyzyjnie określić długości fali. IPL lepiej sprawdzi się podczas zabiegów odmładzania, laser natomiast – podczas trwałego usuwania włosienia.

IPL i laser – przed i po zabiegu oraz przeciwwskazania
Przeciwwskazaniami do zabiegów z użyciem IPL lub lasera są: metalowe implanty w ciele, choroby nowotworowe i układu odpornościowego, infekcje skóry, ciąża i karmienie piersią, świeża opalenizna, oparzenia słoneczne i samoopalacze, stosowanie retinoidów, spożywanie ziół (odstawić na dwa do trzech tygodni przed zabiegiem) i alkoholu (24 godziny przed zabiegiem), cukrzyca, bielactwo, łuszczyca, choroby tarczycy.

Jak przygotować się do zabiegu?

Na około miesiąc przed zabiegiem należy zapewnić skórze ochronę przeciwsłoneczną; należy stosować kremy z wysokim filtrem SPF 30-60. Nie wolno stosować peelingów i kremów z retinolem. Można, a nawet trzeba nawilżać skórę, a włoski zgolić. A jak zachować się po zabiegu? Należy chronić skórę przed słońcem, unikać sauny i ćwiczeń fizycznych, nie wolno robić makijażu. Fotoepilację można przeprowadzić na każdej części ciała. Do uzyskania optymalnych efektów trzeba wykonać kilka serii zabiegu.

Copyright © DermKosmetyki